מבנים ניידים למגורים- מחירים, סוגי מבנים ויתרונות

החידושים האחרונים בתחום הבנייה מרחיבים עד מאוד את מנעד האפשרויות של כולנו. בפרט אנחנו יכולים לבחור במבנים ניידים, שנקראים גם מבנים יבילים, וליהנות משלל יתרונות. בארץ, בעיקר עקב שמרנות מצד הציבור הרחב, מדובר בשיטה שרק מתחילה לעלות לתודעה אולם ברחבי העולם ובמדינות רבות נבנים בשיטה זו מבנים רבים מאוד מדי שנה. אם גם אתם מתעניינים באופציה החדשה תוכלו לקרוא בעמוד זה על המאפיינים שלה, על יתרונותיה (וגם חסרונותיה), על סוגי המבנים השונים ודגשים חשובים אחרים.

מהו מבנה נייד ומהי בעצם בנייה קלה?

מבנה נייד מוכר כאמור גם בשם מבנה יביל, וזהו למעשה המאפיין העיקרי שלו: העובדה שהוא ניתן להובלה לכל מקום. במרבית המקרים מבנים ניידים נבנים על-פי העקרונות של הבנייה הקלה, ובפרט השימוש הנרחב בחומרים קלי משקל כדי להקים את המרכיבים השונים של המבנה. הרף המקובל בתחום הבנייה הקלה הוא 50 ק”ג לכל מ”ר, והחומרים המשמשים את יצרני המבנים הקלים הם מתכת ובעיקר אלומיניום. ניתן להשתמש בשיטת הבנייה הקלה גם למבנים שאינם יבילים.

היתרונות של הבנייה הקלה והמבנים הניידים

מבנים ניידים מתאפיינים בשלל יתרונות: ראשית, פרק הזמן הנדרש להקמת מבנה שכזה קצר במידה משמעותית בהשוואה לבניית מבנה רגיל. סיבה אחת לכך שהיא שנדרשות הרבה פחות שעות עבודה כדי לבנות את המבנה, וזאת בזכות היעילות המרבית שנובעת מהעובדה שההקמה מתבצעת במפעל שמיועד לכך ולא בשטח שמטבעו יש בו לא מעט מגבלות, והסיבה העיקרית השנייה היא שקל יחסית לקבל את כל ההיתרים הדרושים לעבודות בנייה (בגלל שרובן מתבצעות כאמור במפעל שערוך לכך ותוכנן במיוחד למטרה זו).

יתרון שני הוא העלות. באופן טבעי כשמחפשים מבנים ניידים למגורים מחירים הם שיקול משמעותי – מאחר שהמבנה מוקם במפעל שערוך לכך ולא בשטח, אין צורך להשקיע משאבים כספיים ניכרים בפינוי פסולת. כמו כן השימוש בחומרים קלי משקל מוזיל אף הוא את עלות הפרויקט, ומאחר שכאמור נדרשות פחות שעות עבודה הרי שגם מבחינת הרכיב הזה במחיר המבנה יש יתרון לבנייה הקלה.

יתרון משמעותי שלישי הוא העובדה שאין כמעט בלגן באתר שבו ימוקם המבנה. אם למשל אתם רוצים יחידת דיור נוספת בסמיכות למבנה שבו אתם מתגוררים (למשל במושב או בקיבוץ, או בכל מקום שבו רכשתם מגרש שלא מנוצל במלואו) זהו יתרון יקר ערך שמאפשר לכם לקבל את המבנה החדש בלי לעבור חודשים ארוכים של סיוט.

העובדה שהעבודות מתבצעות בתוך מפעל שתוכנן בקפדנות בדיוק למטרה זו הופכת את המבנים הניידים גם לידידותיים לסביבה – שיקול בהחלט כבד משקל בעידן שבו כבר ברור לכולנו שזיהום האוויר הוא אויב מסוכן ושחובה עלינו לעשות כל מה שאנחנו יכולים כדי לצמצם את הפגיעה בסביבה.

עוד יתרון הוא הבידוד המרשים – גם זה התרמי (כלומר לחום ולקור) והן זה האקוסטי (כלפי רעש). רמת הגימור תהיה מרשימה במיוחד בזכות השימוש בחומרים מתקדמים. יתרון אחרון, אבל לא פחות חשוב, ואולי אחד המכריעים, הוא העמידות ביחס לרעידות אדמה – דווקא המבנים היבילים, שנתפשים כפחות יציבים ופחות עמידים, מפגינים עמידות גבוהה במיוחד ובזכות גמישות החיבורים והחומרים הקלים במקרה של רעידת אדמה חלילה הסיכוי שהם יקרסו נמוך יותר בהשוואה למבנה “רגיל”.

החסרונות של מבנים יבילים

כששוקלים רכישת מבנים ניידים מחירים הם כאמור שיקול משמעותי. כדאי לקחת בחשבון שאם מדובר על מבנה גדול יחסית או כזה שמשקלו חריג, ייתכן שתידרשו לבצע הובלה מיוחדת ואפילו ייתכן צורך בליווי משטרתי – ואתה מחייבים באופן טבעי תשלום נוסף.

באופן כללי מחיר הובלת המבנה והתקנתו בשטח משתנים בהתאם לשורה ארוכה של פרמטרים ובהם סוג המבנה, מאפייני פני השטח שבו הוא עתיד להיות מותקן, הסוג של המנוף שנדרש לביצוע העבודות ועוד.

סוגי מבנים ניידים למגורים

הבחנה אחת לגבי מבנים ניידים למגורים היא על סמך חומר הגלם העיקרי כשישנם מבנים ניידים מעץ ולצידם גם כאלה שמבוססים על אלומיניום. הבחנה נוספת היא בין מבנה נייד חדש לבין מבנה נייד משומש (אופציה מומלצת למי שרוצה לזכות במבנה יביל במחיר אטרקטיבי במיוחד, אם כי יש לקחת בחשבון את הצורך לבצע התאמות שונות, שכמובן עולות כסף).

כמו כן ניתן לשלב בין חומרים שונים ומרכיבים שונים כדי להגיע לתוצאה המתאימה לכם ביותר.

תכנון אדריכלי מפורט בהתאמה אישית

כשרוכשים מבנה נייד מחיר השירות של האדריכל המקצועי, כלומר התכנון המפורט של פנים המבנה על סמך צרכיו הייחודיים של כל לקוח ולקוח, כבר כלול בעלות המבנה. בנוסף מובטח למי שבוחר לממש את האופציה של בנייה קלה ליווי צמוד לאורך כל הדרך כדי לעזור לו לקבל את ההחלטות הנכונות ביותר בדרך לפרויקט פורץ דרך ומקסימום נחת מהמבנה היביל, היעיל והמרשים.

אולי יעניין אותך גם:

פרגולה מעץ לגינה- האפשרויות הקיימות בשוק

דק איפאה

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>