מה היא בנייה קלה?

אצל רובנו האסוציאציה הראשונה לבנייה היא מסיביות. מנופי ענק, תשתיות עצומות בגודלן, משקלים גבוהים, המון עובדים והמון עבודה – אבל לצד הבנייה המסורתית הכבדה התפתחה, וממשיכה להתפתח, גם שיטה שונה לחלוטין: בנייה קלה.

חשוב להדגיש שאמנם יש הבדלים מהותיים ומשמעותיים בין הבנייה המסורתית לבין הבנייה הקלה, אבל התוצאה היא אותה תוצאה, ובסופו של דבר מבנים שנבנו בשיטה החדשנית מתאפיינים בעמידות גבוהה לא פחות מאלה שהוקמו בשיטות של פעם, ואולי אפילו יותר, ובכל מקרה הם מספקים את כל הצרכים, בין אם הוקמו לטובת מגורים ובין אם עבור פעילות עסקית.

כיצד מתבצעת הבנייה הקלה?

מבנים קלים – שלעתים נקראים גם מבנים יבילים, שכן ניתן להוביל אותם, יחסית בפשטות, ממקום למקום – מורכבים משלד פלדה, אלומיניום או עץ, בהתאם לצרכים, ועל בסיס בטון. גם הממ”ד במבנים אלה עשוי באופן טבעי מבטון.

מאפיין מובהק נוסף של בנייה קלה הוא המודולריות: אם בשיטות המסורתיות במרבית המקרים כל הדירות שמוקמות באותו מבנה זהות האחת לשנייה, הרי שבבנייה הקלה ישנה מידה רבה של גמישות תכנונית וניתן להתאים את המבנה לצרכים הספציפיים של הלקוח (בין אם כאמור מדובר במבנה למטרת מגורים ובין אם לשימושו של עסק מסוג כזה או אחר).

עיקרון חשוב נוסף של הבנייה הקלה הוא שהיא מתבצעת ברובה המכריע במפעל ולא במקום שבו עתיד לעמוד המבנה. המבנים שמוקמים בשיטה זו הם כאמור יבילים, ועל כן אין בעיה לבצע את הבנייה במפעל, ביעילות מקסימלית, ורק את היסודות הנדרשים ליצור בשטח.

מדוע מבנים קלים הם כה עמידים?

שם התואר “קלה” עלול ליצור את הרושם שבנייה בשיטה זו מייצרת מבנים קלים ולא עמידים מספיק – אבל ההיפך הוא הנכון: מבנים קלים הם חזקים להפליא.

סיבה אחת לעמידות המרשימה של מבנים יבילים – שבארה”ב ובאירופה, אגב, הם כבר נפוצים מאוד, וגם בארץ עושה רושם ששיטה זו הופכת בהדרגה למקובלת יותר ויותר – היא המשקל היחסית נמוך של המבנים.

סיבה שנייה לכך היא הגמישות של החיבורים בין חלקיו השונים של כל מבנה. זהו מאפיין ייחודי של הבנייה הקלה והוא תורם לעמידות גם ביחס לרעידות אדמה ולכוחות עוצמתיים אחרים.

מספר חודשים – והבניין עומד על תילו

יתרון משמעותי אחר של הבנייה הקלה הוא מהירות ההקמה של המבנים בדרך זו. אמנם גם שיטות הבנייה המסורתיות השתכללו במידה ניכרת, וכיום ניתן לראות בניינים מושלמים תוך פרק זמן קצר יותר מבעבר, אבל בנייה קלה מאפשרת קיצור עוד יותר דרמטי של פרק הזמן שבו אנחנו נדרשים להתאזר בסבלנות, עד למספר חודשים בלבד מרגע רכישת המבנה ועד שאפשר להתרווח בתוכו.

היכולת לבנות במהירות נשענת על 3 גורמים: ראשית, ההקמה מתבצעת בתנאים אופטימליים במפעל שמיועד לפעולה זו ולא בטח; שנית, ישנם פחות מכשולים בלתי צפויים ובלת”מים הנדסיים או בירוקרטיים שמעכבים מאוד בנייה בשיטה מסורתית; ושלישית, אופן הקמת המבנה הוא יעיל במיוחד.

מבנים יבילים – גם המחיר אטרקטיבי

היעילות הגבוהה של הבנייה הקלה מאפשרת לחברות שאמונות על שיטה מתקדמת זו להציע את המבנים ללקוחות השונים במחיר נמוך בהרבה ביחס למבנים “רגילים”. במציאות שבה מחירי הנדל”ן זינקו ביותר מ-100% לאורך עשור, ומומחים רבים מדברים על “בועת נדלן”, אין ספק שזהו יתרון משמעותי במיוחד.

למה בנייה קלה היא גם בנייה ירוקה?

בנייה קלה מתבצעת כאמור בתוך מפעל, שערוך לכך ומותאם לתהליכים השונים, ועל כן נפלטים לאוויר הרבה פחות חומרים מזהמים ביחס לבנייה בשיטות מסורתיות. גם הפגיעה בקרקע שעלולה להתרחש תוך כדי בנייה “רגילה” נחסכת, ובהתאם בנייה קלה מוגדרת במקרים רבים גם כבנייה ירוקה. במציאות שבה רוב בני האדם כבר מודעים היטב לסכנות שטמונות בהמשך הפגיעה הרחבה בכדור הארץ, אין ספק שגם ידידותיות לסביבה הינה יתרון יקר ערך.

לחצו כאן כדי לקרוא עוד על בנייה קלה

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>