פרגולה מעץ לגינה – מה האפשרויות הקיימות בשוק

גינה היא תוספת מבורכת לכל בית ומרחיבה במידה משמעותית את אפשרויות הבילוי והאירוח. על-מנת להפיק מהגינה את התועלת המרבית, כדאי להתקין בה פרגולה מעץ, כך שגם כשהשמש קופחת – ובארץ ישנם ימים רבים שבהם במשך שעות ארוכות קרינת השמש רבת עוצמה, כך שלא נעים לשבת חשופים לה ובנוסף הדבר עלול להיות מסוכן – ניתן יהיה לנצל את הגינה.

כשסוקרים את כל האפשרויות הקיימות בשוק הפרגולות, ישנן שלוש חלוקות עיקריות: חלוקה אחת היא בהתאם לאופן התקנת הפרגולה, חלוקה שנייה הינה על פי העץ שמשמש לבנייתה וחלוקה שלישית של פרגולות מעץ היא בהתאם לסגנון ולתוספות האפשריות.

פרגולה מעץ – תלויה או על עמודים?

החלוקה הראשונה של האפשרויות השונות של פרגולות עץ היא כאמור על פי אופן בניית החיפוי. לשאלה איך בונים פרגולה יש שתי תשובות עיקריות – על עמודים או תלויה, והבחירה ביניהן נעשית על סמך מספר פרמטרים: ראשית, ישנו השיקול האסתטי, כשבאופן עקרוני פרגולת עץ תלויה נתפשת כיפה יותר ובפרט ככזו שמותירה מרווח פנוי גדול יותר ותחושת אווריריות מבורכת. שיקול שני הוא הנדסי: ישנם מקומות שבהם לא ניתן כלל לבנות פרגולה תלויה, כך שזו לא מהווה אופציה, וישנן גינות שבהן הדבר אפשרי אבל מסובך מאוד מבחינה הנדסית ועל כן לא כדאי כלכלית. השיקול הכלכלי רלוונטי באופן כללי, ועוד כדאי לקחת בחשבון כי פרגולה מעץ שנשענת על עמודים פשוטה יותר לתכנון ולא מחייבת קבלת היתר ממהנדס מורשה. מצד שני, כשלפרגולה מתווספים גם עמודים הדבר מחייב התייחסות לקרקע או לריצוף הקיים, כדי לשמור על אסתטיקה מרבית.

העצים שמשמשים לבניית פרגולות

ישנם כמה וכמה סוגי עצים אשר משמשים אותנו למטרת בניית פרגולות. אופציה אחת נפוצה במיוחד היא עץ אורן – בניית פרגולה מעץ זה הינה פעולה פשוטה יחסית בזכות נוחות העבודה עם חומר הגלם הנפוץ, וגם מחירה של פרגולה מעץ אורן ידידותי מאוד למשתמש. אופציה אחרת הינה עץ גושני – אלון, אגוז, דגלאס פיר, מהגוני ועוד. בניית פרגולות מעץ גושני מקנה להן מראה כפרי ולעתים אפילו פראי במידה מסוימת. ליצירת חזות מהודרת ונקייה מומלצת האופציה של עץ דו שכבתי או עץ רב שכבתי.

מידת ההצללה ותוספות אפשריות שונות לפרגולת עץ

התקנת פרגולה מעץ מקנה לנו עוד אפשרות בחירה חשובה, והיא לגבי מידת ההצללה: מי שרגיש במיוחד לשמש או שפשוט אוהב צל, יוכל לבחור פרגולה עם גג צפוף יחסית ואפילו כזו שמכסה את כל השטח המיועד – באמצעות גג רעפים, או על-ידי בחירה בהנחת קורות עץ בצפיפות גבוהה. אופציה זו מתאימה גם למי שמבקש להוסיף פרגולה מעץ לגינה לאו דווקא ליצירת מרחב אירוח ובילוי אלא כשטח אחסון, שכן כיסוי מלא מספק הגנה יעילה לכל הפריטים. למי שרוצה שמש גם מתחת לפרגולה מומלצת באופן טבעי האופציה של כיסוי חלקי, בין אם עם גג במבוק ובין אם על בסיס הנחת קורות עץ עם מרווחים גדולים יחסית בין קורה לקורה.

בכל מקרה ניתן להוסיף לפרגולות עץ גם הצללות צד, מעקה שעליו ניתן להניח עציצים או פריטי נוי וכן לשלב צמחיה מטפסת עם קורות העץ.

למידע נוסף על פרגולות מעץ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>