פרגולות- כל מה שרציתם לדעת

מדינה שבה השמש זורחת לאורך רוב ימות השנה, וכשהמודעות לנזקי חשיפת היתר לקרינת השמש כבר גבוהה מאוד, אין פלא שמוצר כמו פרגולה מעורר עניין רב. גורמים נוספים שתורמים לביקוש הנרחב לפרגולות השונות הם העלייה ברמת החיים, ריבוי הבתים עם הגינות שכדי להפוך ללוקיישנים מתאימים לאירוח זקוקות לחיפוי מתאים וגם האיכות המרשימה של פרגולות העץ, הן מבחינה פרקטית והן בהיבט האסתטי.

פרגולה מעץ

מה זו בעצם פרגולה?

פרגולה היא פתרון הצללה וחיפוי שמטרתו העיקרית הינה יצירת מעטה הגנה מפני קרני השמש, ובנוסף עשוי לספק מחסה גם מפני גשמים. ההגנה מהשמש נדרשת גם כדי שאפשר יהיה להשתמש במרחב מבלי להזיע וגם מפני שכאמור חשיפה רבה מדי לשמש מזיקה לבריאותנו וחושפת אותו לסיכונים מיותרים. ישנן פרגולות שעשויות מאלומיניום וישנן פרגולות עץ כשאלה האחרונות נהנות ממספר יתרונות משמעותיים מאוד – לא בכדי כשאנחנו מדמיינים פרגולה עץ הוא חומר הגלם שמיד צץ לנו בראש.

עוד כדאי לדעת שמאז 2014 ההתעסקות הבירוקרטית במסגרת הקמת פרגולה הצטמצמה במידה ניכרת. באותה שנה אושרו תקנות שונות בנוגע להיתרי בנייה, ולאחר העדכון המקיף – שזכה לכינוי “רפורמת הפרגולות” – כל עוד מדובר בפרגולה ששטחה הוא עד 50 מ”ר או עד רבע מכלל השטח הפנוי לבנייה אין צורך להמתין לקבלת אישור מהרשות המקומית אלא רק לדווח לה על תחילת העבודות (שאותן חובה כמובן לבצע בהתאם לתקנות הבנייה ובעיקר תוך הקפדה על בטיחות ללא פשרות)..

פרגולה מעץ

פרגולות – גם לבית וגם לעסק

לא רק בבתים הפרטיים, בדירות הגן, דירות הגג והדירות עם המרפסות רחבות הידיים – גם עבור בתי עסק בניית פרגולה עשויה להניב רווח נאה. הוספת פרגולה לעסק מרחיבה את השטח הנגיש והשמיש, בין אם ללקוחות ובין אם לעובדים, כך שגם בשעות החמות ביותר, וכאמור בישראל ישנן שעות רבות מאוד שבהן השמש קופחת עלינו בעוצמה, ניתן יהיה להשתמש באותו מרחב.

דוגמה אחת לתועלת של פרגולות לעסקים היא חיפוי שטח חיצוני במסעדה או בית קפה, כך שהאורחים יוכלו לשבת מצד אחד מתחת לכיפת השמיים ומצד שני לא יהיו חשופים לשמש. באופן דומה יכול בעל עסק שרוצה ליצור עבור העובדים שלו מרחב חיצוני נעים (למשל לטובת הפסקות מהעבודה באוויר הצח) לעשות זאת באמצעות פתרון ההצללה היעיל במיוחד. כשמדובר על עסק שזקוק לפרגולה רק חלק מהזמן והוא מבקש להבטיח לעצמו התנהלות גמישה ניתן לבחור בפתרון חדשני בדמות פרגולה נשלפת – פרטים בהמשך המאמר.

הסוגים השונים של פרגולות לגינה ולבית

אם גם אתם רוצים לשבת בגינה עם כוס קפה או מיץ תפוזים גם בימים שבהם השמש לוהטת ולא להביט בגינה מתוך הבית בלבד, אם אתם רוצים חיפוי אסתטי בפתח הבית כדי שהכניסה והיציאה ממנו יהיו נעימות יותר, אם יש לכם דירת גג ואתם רוצים לנצל את הגג באופן מיטבי – דבר נוסף שחשוב לדעת הוא שישנם מספר סוגים של פרגולות, ובפרט יש לבחור בין פרגולה על עמודים לבין פרגולה תלויה.

חשוב להדגיש: לא בכל מקום ישנה בחירה כזו. בחלק מהמקרים בגלל מגבלות הנדסיות אפשרית רק האופציה הראשונה, של פרגולות על עמודים. בכל מקרה, בנוסף לשיקול האסתטי חשוב כמובן לבסס את ההחלטה גם על חוות דעת של מומחים מנוסים בתחום. פרגולות תלויות נשענות על תכנון קפדני אבל דווקא בנייתן היא פרויקט פשוט יותר יחסית. היתרון העיקרי שלהן הוא שאין פגיעה בריצוף או בגינה ובנוסף הן נתפשות כאסתטיות ובפרט כשמועדף המראה המינימליסטי (בזכות תחושת ה”ריחוף” של קורות העץ). יחד עם זאת עם תכנון חכם ועם אנשי המקצוע הנכונים, וכשנבחר סוג העץ האופטימלי בהתאם לשטח שרוצים לחפות, גם פרגולות על עמודים מוסיפות חן רב לכל מרחב (מעבר להיותן פתרון הצללה יעיל, כמובן).

בחירות נוספות בשלב תכנון פרגולה עץ הן רוחב קורות העץ שמייצרות את החיפוי, מידות המרווחים ביניהן וגובה החיפוי. גם בחירות אלה לוקחות בחשבון הן את האסתטיקה המבוקשת והן את הפן הפרקטי – עד כמה השטח חשוף לשמש ובהתאם מהי מידת ההצללה הנדרשת.

מהן פרגולות נשלפות?

אופציה מעניינת – בעיקר לבתי עסק אבל גם במגזר הפרטי – היא בניית פרגולה נשלפת. הפרגולות הנשלפות עשויות מאלומיניום וניתן לפתוח ולסגור אותן בלחיצת כפתור. בדרך כלל מדובר בפתרון יקר בהשוואה לפרגולות “רגילות” והוא מתאים למצבים שבהם נדרשת גמישות מרבית מבחינת ההצללה.

טיפים למיצוי הפוטנציאל של הפרגולה

כאמור מבחינת פרגולה עץ הוא חומר גלם אידיאלי. על-מנת שהקורות יישמרו לאורך זמן, חשוב לוודא שמדובר בעץ שעבר חיטוי (אימפרגנציה) למניעת ריקבון – הדרך הטובה ביותר היא לעבוד אך ורק עם אנשי מקצוע מנוסים ואמינים בתחום.

המלצה נוספת היא לרכוש כיסוי נגד גשם כדי להגן על הפרגולה בימי החורף הקשים. התחזוקה השוטפת של הפרגולה פשוטה למדי, אבל כדאי להקפיד עליה כדי לשמר את המראה שובה הלב שלה – צביעה ושימון, עם מוצרים ייעודיים למטרה זו ובהתאם להמלצות החברה שממנה רכשתם את הפרגולה, בתדירות הנכונה יבטיחו לכם מקסימום נחת גם בעוד שנים רבות.

למידע נוסף

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>