פרגולות עץ- איך בונים פרגולה?

פרגולה היא תוספת יקרת ערך לכל בית. בין אם יש לכם גינה מטופחת, בין אם יש לכם גג שיכול להפוך למרחב אירוח מושלם ובין אם מרפסת רחבת ידיים שכיף לשבת בה עם כוס קפה ולהשקיף על הסביבה – בכל מצב פרגולה מאפשרת לכם ליהנות גם בשעות שבהן השמש קופחת ולהבטיח לעצמכם מקסימום נחת מהבית שלכם.

בפרט מומלצות פרגולות העץ. עץ הוא חומר גלם רב יתרונות, ואין מתאים ממנו לבניית פרגולה. העץ עמיד מאוד כך שהפרגולה תשרת אתכם במשך שנים רבות רבות (בתנאי כמובן שתקפידו על תחזוקה נאותה), משרה סביבו אנרגיות של חוסן ורוך גם יחד, מחבר את הבית לסביבה באופן מושלם ובנוסף הוא פשוט אסתטי להפליא. ויש עוד יתרון – אם אתם בעלי חוש טכני סביר וכלי עבודה בסיסיים תוכלו לבנות בעצמכם את פרגולת העץ.

פרגולה

כלי העבודה הנדרשים

כלי העבודה הנדרשים לטובת הקמת פרגולה הם מקדחה, פטיש, מסור, פלס, מברגה, את חפירה ומברשת לצביעה. כמו כן יש צורך בברגים ובצבע.

שלב ראשון: הכנות

ההכנות לבניית הפרגולה כוללות מדידה מדויקת של השטח ובחירה של סוג העץ – בין האפשרויות אורן, עץ גושני וארז. מרכיב נוסף בהכנות הוא חפירת בורות באדמה (הקמת פרגולה במרפסת או על גג היא תהליך שונה ומומלץ להפקיד אותו בידיים מקצועיות בלבד). עומק כל בור הוא כעומק תושבת הברזל שמהוות את הבסיס לפרגולה (בדרך כלל כ-30 ס”מ וגם הקוטר הוא כ-30 ס”מ). כל בור ממולא בבטון ולאחר שמוכנסת אליו התושבת יש לפלס את השטח. דגש חשוב נוסף הוא וידוא שכל התושבות באותו גובה וכן יש לחכות 24 שעות להתייבשות הבטון.

שלב שני: חיבור העמודים התומכים ליסודות

השלב הבא הוא חיבור העמודים ליסודות. זהו שלב חשוב מאוד בעיקר מבחינת התכנון – מספר העמודים והמיקום המדויק שלהם הם קריטיים כדי שהם יוכלו לשאת את משקל הקורות העליונות. גם סוג העץ משפיע כמובן על יכולת העמידה בעומסים, ובכל מקרה ההמלצה היא להתייעץ עם מומחים בתחום (למשל העובדים במקום שבו אתם רוכשים את העץ לפרגולה).

עוד קורה כבדת משקל היא הקורה הנגדית התומכת. קורה זו מותקנת מעל העמודים וחשוב לסמן את הנקודות לקידוח במקומות שבהם לא מותקנות תושבות. כמו כן חשוב לוודא שהקורה ישרה לחלוטין, באמצעות פלס. חיבור הקורה נעשה עם ברגים. על הקורה הנגדית התומכת מורכבות תושבות ועליהן יונחו הקורות של הגג.

שלב שלישי: קירוי

השלב השלישי בבניית פרגולות מעץ הוא התקנתן של קורות הגג.  גם בשלב זה נדרש תכנון מקדים, של המרווחים בין הקורות, כשלצורך הגנה מקסימלית מהשמש נדרש מרווח קטן בין קורה לקורה.

בכל מקרה, ראשית מתבצע הניסור של קורות אלה כשהשיקול העיקרי הוא זה האסתטי, לאחר מכן צמד הקורות החיצוניות מונחות במקום המיועד להן ומחוברות אל התושבות (גם כן עם ברגים). חיזוק סופי של הברגים יתבצע רק לאחר שמוודאים שגם העמודים וגם הקורה המרכזית ישרים לגמרי. לאחר מכן ניתן לחבר את כל התושבות לקורה המרכזית (בהתאם למרחקים שלהן על הקורה הנגדית התומכת) ולהניח את כל הקורות של הגג במקום המיועד להן. כשכל הקורות מונחות במקומן מחברים אותן לשני צידי התושבות באמצעות ברגים.

אם תרצו פרגולה שמשמשת גם להצללה וגם להגנה מפני גשם, יש להוסיף על הקורות גם רעפים. סוגי הרעפים האפשריים העיקריים הם מתכת, חרס וסנטף, וישנן עוד אופציות כמו למשל יריעת במבוק.

בשלב זה כבר אפשר להתרווח מתחת פרגולה וליהנות גם מההצללה המוצלחת וגם מהסיפוק שמקנה עבודה מוצלחת. המלצה נוספת היא להתייעץ עוד לפני התחלת העבודות ולקבל הכוונה מקצועית בהתאם לצרכים הספציפיים שלכם.

אולי גם יעניין אתכם:

פרגולות כל מה שרציתם לדעת

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>